Odstránia čierne bodky a kruhy pod očami. Toto je 11 domácich pleťových masiek, ktoré si môžete urobiť aj doma a ušetriť tak desiatky eur

Gabriela Kinčoková

Prichádza obdobie zimy, kedy naša pleť dostane poriadne zabrať. Mráz ju poriadne vyštípe a budú chvíle, kedy naozaj nebudete vedieť ako ju mať aspoň v akom takom stave. Vtedy vám môže pomôcť týchto 11 pleťových masiek, ktoré si jednoducho vyrobíte aj sami doma. Stačí mať doma základné potraviny a vaše pleť bude ako znovuzrodená. Vyberte si takú, čo sa vám bude hodiť najviac podľa problému, ktorý vás aktuálne trápi.

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Akné

Foto: unsplash

Potrebujete: 

1 banán

1 polievková lyžica jogurtu

1 lyžička sódy

Ako na to?

Banán rozpučte, pridajte sódu a jogurt. Aplikujte na tvár, počkajte 10-15 minút a následne opláchnite. Táto maska je dobrá hlavne preto že, banán má protizápalové účinky a znižuje zápaly, čím zamedzuje tvorbe akné.

#2 Póry

Foto: unsplash

Potrebujete:

2 lyžice jogurtu

1 lyžička kozmetického ílu

1/2 lyžice medu

Ako na to?

Ingrediencie zmiešajte dokopy. Naneste masku na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Jogurt a íl pomáhajú pleť zbaviť zväčšených pórov a pomáhajú aj proti pigmentovým škvrnám.

#3 Suchá pokožka

Foto: unsplash

Potrebujete:

1/2 zrelého avokáda

1 polievková lyžica mlieka

1 polievková lyžica medu

Ako na to?

Zmiešajte avokádo, mlieko a med. Naneste na tvár, nechajte 10-15 minút pôsobiť a následne zmyte teplou vodou. Avokádo zvlhčuje pokožku a má protizápalový účinok, ktorý pomáha pri akné.

#4 Kruhy pod očami

Foto: unsplash

Potrebujete:

1 lyžica kávy

štipka čierneho korenia

1/4 lyžičky kokosového oleja

Ako na to?

Zmiešajte všetky prísady a naneste ich pod oči. Nechajte pôsobiť približne 5-10 minút. Umyte teplou vodou formou masáže. Táto maska je výborná hlavne vďaka kofeínu, ktorý obsahuje. Kofeín zužuje cievy, pomáha znižovať opuch a tmavé kruhy pod očami. Káva tiež funguje ako prírodný peeling, no buďte opatrné, predsa len sa pohybujeme na citlivých miestach pokožky.

#5 Vrásky

Foto: unsplash

Potrebujete: 

Zrelé paradajky

Ako na to?

Paradajky nakrájajte na kruhy a položte ich na tvár. Nechajte ich pôsobiť 10 minút. Následne tvár umyte teplou vodou. Paradajky obsahujú lypokén, ktorý osviežuje, rozjasňuje a vypína pokožku.

#6 Zdravší vzhľad

Foto: unsplash

Potrebujete:

Jednu veľkú uhorku

Ako na to?

Uhorky nakrájajte na kruhy. Priložte na tvár a nechajte 15 minút pôsobiť. Následne tvár umyte vlažnou vodou. Uhorky obsahujú veľké množstvo vitamínov vďaka, ktorým je táto maska tá správna pre vašu pleť.

#7 Regenerácia kože

Foto: unsplash

Potrebujete:

mrkva

voda

Ako na to?

Mrkvu ošúpte, rozmixujte a pridajte vodu. Aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Betakarotén, ktorý obsahuje mrkva pomáha hojiť ranky na tvári a navyše vaše tvár bude vyzerať sviežo a zdravo.

#8 Zvlhčenie pokožky

Foto: unsplash

Potrebujete:

1/2 šálky ovsených vločiek

1/3 pohára vody

5 kvapiek vitamínu E

Ako na to?

Vločky dajte uvariť a po uvarení poriadne vychladnúť! Pridajte vitamín E. Masku naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Vďaka mäkkej konzistencii ovsených vločiek je táto maska vhodná pre citlivú pleť. Táto maska odstraňuje odumreté bunky kože a hydratuje.

#9 Mastná pleť

Foto: unsplash

Potrebujete:

polovica zemiaku

1 lyžička citrónovej šťavy

Ako na to?

Na prípravu tejto masky je možné použiť 2 spôsoby. Prvý spôsob spočíva v tom, že zemiaky nakrájate na krúžky, polejte ich citrónovou šťavou a priložíte na tvár. Druhý spôsob je zložitejší pretože zemiaky musíte rozmixovať. Každopádne obe masky je vhodné použiť v prípade, že máte problémy s mastnou pleťou.

#10 Regenerácia

Foto: unsplash

Potrebujete:

šťava z aloe vera

4 lyžice ružovej hliny (alebo kozmetického ílu)

Ako na to?

Prísady zmiešajte dokopy. Masku aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút, ale nenechajte ju uschnúť! V prípade, že si všimnete, že maska schne, pokropte ju vodou. Masku zmyte teplou vodou. Táto maska je vhodná aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

#11 Čierne bodky

Foto: unsplash

Potrebujete:

1 polievková lyžica citrónovej šťavy

1 polievková lyžica medu

Ako na to?

Pred zmiešaním ingrediencií umyte pleť teplou vodou. Následne naneste zmes na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút. Opláchnite teplou vodou. Med má dobrý zvlhčujúci účinok a citrón čistí.

Samozrejme, nie každá maska každému sadne. Predtým než budete aplikovať masky na tvár, skúste masku na inej, menej viditeľnej časti tela. To je najlepší spôsob ako zistiť či náhodou nemáte alergiu na určité zložky v maskách.

Pozri aj: Dnes nás čaká SPLN mesiaca, ktorý ženy znášajú výraznejšie horšie ako muži. Ideálny na začatie diéty, no pozor na ženské problémy

Gabriela, brightside