Väčšina rozumných ľudí chápe, že prílišná polarizácia ľudského spoločenstva nie je dobrá a môže byť až nebezpečná. Každá slobodná spoločnosť je charakteristická diverzitou. Na jednej strane môžeme polemizovať, či spoločnosť, v ktorej žijeme, je príliš, alebo prirodzene polarizovaná, ale nech je tomu tak či onak, je v záujme nás všetkých, aby nedochádzalo k stupňovaniu napätia medzi stranami.
View this post on Instagram
Shaymaa Ismaa′eel je mladá žena, ktorá vyjadrila svoj názor všetkým anti-moslimským protestantom jednou fotografiou. Minulý víkend sa v zámorí, čo nie je žiadnou novinkou, konal ďalší anti-nábožensky založený protest. Mladá žena sa rozhodla zasiahnuť proti nenávisti. Niečo, čo z počiatku vyzeralo ako recesia poslalo dôležitú správu všetkým dotknutým.
Shaymaa v rozhovore uviedla, že konvertovala na náboženstvo slobodne a počas svojho rozhodnutia zvažovala i tlak spoločnosti a neprajníkov. S láskou hovorila o prianí: „kiež by porozumeli tým krásnym veciam o našom prorokovi.“
Rebelka
Raz keď s kamarátkou Jamilah kráčali po ulici, začali po nich protestujúci v zhromaždení nenávistne pokrikovať rôzne heslá. Mladá žena preto zastavila policajného dôstojníka, či by mohol niečo urobiť, opovedal jej, že nie. Povedala Jamilah: „urob mi fotografiu s nimi,“ a šibalsky sa pri tom usmievala.
View this post on Instagram
Paradoxná fotografia sa stala virálnou neuveriteľnou rýchlosťou po zverejnení na sociálnej sieti. Ako to už býva, zdvihla sa názorová vlna kritiky i pochopenia.
Shaymaa zverejnila fotku s citátmi: proroka Muhammeda: „láskavosť je známkou viery; tí, ktorí nie sú láskaví, nemajú vieru.“ 21. apríla som sa usmiala do tváre fanatizmu a odkráčala som s pocitom úspechu.“
View this post on Instagram
Fotografia si vyslúžila 200 000 páči sa mi to a stovky komentárov. Komentujúci hlavne oceňovali spôsob pozitívneho boja s nenávisťou. Niektorým sa nápad dokonca páčil natoľko, že si vytvorili podobné fotky s inými protestujúcimi. Mladá žena sa tak stala inšpiráciou rozumného, pokojného boja.
Pre magazín Bluzzfeed sa Shaymaa vyjadrila: „nečakala som vôbec, že by moja obyčajná, rebelská fotografia zaznamenala až takýto dopad na ľudí. Pozitívne a povznášajúce je, že mladí ľudia na príklade neznámej ženy môžu vidieť, ako sa dá postaviť tvárou v tvár nenávisti voči náboženstvu.“
View this post on Instagram
Osobne si viem túto fotografiu predstaviť ako výbornú tému na názorovú diskusiu v strednej škole. Ľudí treba naučiť chápať a myslieť aj srdcom, nehádzať všetkých do jedného vreca.
Nahlásiť chybu v článku