Mnohým z vás určite niečo hovorí preplach nosa slanou vodou, niektoré z vás ho doma možno pravidelne praktizujú, no nájdu sa aj ľudia, ktorí o ňom zrejme počujú prvýkrát. A keďže je tu jeseň, častokrát prinášajúca so sebou sychravé počasie a prechladnutia, nádchy či chrípky, rozhodne stojí za pokus preplach nosa slanou vodou vyskúšať. Z vlastnej skúsenosti vám môžem potvrdiť, že to skutočne funguje.
Preplachovanie nosa slanou vodou, má hneď niekoľko výhod. Nielenže funguje ako prevencia voči vírusovým a infekčným ochoreniam plachtiacim vzduchom v sychravom období, ale vám nos aj uvoľní a dokáže pomôcť dokonca aj pri chronickej nádche či nádche spôsobenej alergiou hlavne na jar.
Čo všetko treba k preplachu nosa? Vodu, soľ, vhodnú nádobku (ktorú nájdete aj na internete alebo zakúpite v lekárni) a pre tých, ktorí idú mať premiéru, sa zíde pomerne dosť trpezlivosti. Ak máte nos upchatý natoľko, že sa vám ním nedá poriadne ani nadýchnuť, je dôležité podotknúť, že sa vám neuvoľní hneď po prvom preplachu. Skúste si napríklad uvoľniť nos aspoň sčasti tým, že budete krájať cibuľu, prípadne si nechajte rozpustiť malý kúsok masla priamo v nosnej dierke.
Predtým si ale pripravte roztok slanej vody, pričom v litri prevarenej vody rozpustíte lyžičku morskej soli. Môžete si roztok pripraviť aj tak, že si ho rozrobíte priamo v nádobke a vymiešate, aby sa soľ rozpustila. Tým, ktorí skúšajú preplach prvýkrát, sa ten liter naozaj zíde, lebo väčšina roztoku ujde aj tak pomimo, čiže bude najvhodnejšia kúpeľňa. Vodu nechajte vychladnúť na takú teplotu, do ktorej keď namočíte koniec lakťa, bude vám príjemná. Niekde sa dokonca uvádza, že by mala mať okolo 37 stupňov Celzia.
Ak ste sa rozhodli pre nejakú domácu nádobku, najlepšia by bola taká, ktorá vám prekryje celú nosnú dierku tak, aby z nej nevytekalo a zároveň by vám nemalo vytekať ani z nádobky keď ju budete mať naklonenú. Chceme predsa, aby roztok vytekal z druhej nosnej dierky.
Najlepšie bude to skúšať v predklone nad vaňou alebo umývadlom (v prípade, že máte nos necitlivý natoľko, že by ste necítili tok roztoku, môžete sa dívať do zrkadla (áno, bude to pomerne vtipné)). Do nosnej dierky lejeme roztok tak, že hlavu predkloníme bradou smerom ku kľúčnym kostiam, pretože ak by sme hlavu nepredklonili dostatočne, roztok by vám zatekal do hrdla. To, verte mi, nechcete, no zo začiatku sa tomu asi nevyhnete.
Dýchajte samozrejme ústami. Následne už „len“ stačí nájsť ten pravý uhol, kedy vám roztok bude pretekať z jednej nosnej dierky do druhej. Mali by ste mať teda hlavu dostatočne predklonenú a zároveň vytočenú nabok takmer do pravého uhla. Je to trocha zvláštny pocit, keď to preteká. Toto bude chcieť už len cvik a hodne trpezlivosti… Ale rozhodne to stojí za to. Pripájame video, ktoré vám názorne ukáže, ako na to.
Pokiaľ v tom získate cvik, pokojne to zaraďte medzi každodenné, alebo aspoň pravidelnejšie rituály. Zaberie vám to ozaj chvíľku, ako napríklad umývanie zubov.
Lucia M.
Nahlásiť chybu v článku