Muž, ktorý vymyslel samovražednú hru Modrá veľryba, vydal choré vyhlásenie o svojich obetiach, z ktorého vás zamrazí

Lucia Mužlová

Veríme, že mnohí z vás už počuli o Modrej veľrybe – chorej a nebezpečnej hre, v ktorej posledná úloha je spáchanie samovraždy. Hra vznikla v Rusku, odkiaľ sa začala prostredníctvom sociálnej siete nebezpečne šíriť po celom svete. Hra má údajne na konte už niekoľko ľudí – zvyčajne tínedžérov, ktorí ju „vyhrali“. Tvorcom Modrej veľryby je mladý, 21-ročný Rus Philipp Budeikin, ktorý je momentálne zadržiavaný v ruskej väznici v Petrohrade. 

O tejto samovražednej hre sme vás informovali v tomto článku, ako vôbec jedno z prvých médií na Slovensku. Tvorcom hry je mladý Rus, ktorý už čelí obvineniu z podnecovania k samovražde cez sociálne siete. Budeikin sa priznal k tomuto zločinu a označil sa za toho, kto hru vymyslel. Môžeme teda predpokladať, že jeho konanie by mohlo byť spojené s desiatkami samovrážd tínedžérov a s mnohými prípadmi sebapoškodzovania.

Hra sa neobmedzovala len na Ruskú federáciu, ale dostala sa aj nebezpečne blízko k nám. Pred necelým mesiacom sme vám priniesli článok o mladej českej tínedžérke, ktorá hru vyskúšala, no rýchlo pochopila, že je to zahrávanie sa s ohňom. V článku opisuje, aké ťažké bolo s hrou prestať a aké nepríjemné následky to malo.

The Siberian Times

Teraz sa táto hra dostáva aj ďalej na západ a niektoré školy v Británii rodičov pred touto chorou hrou varujú. Modrá veľryba prichádza so sloganmi ako „Tento svet nie je pre nás“ alebo vyhlasuje: „Sme deti mŕtvej generácie“.

Tí, ktorí sa do Modrej veľryby zapoja, musia postupne prechádzať úlohami, ktoré sú čím ďalej tým viac nebezpečnejšie a temnejšie. Jej účastníci sú vyzývaní k tomu, aby napríklad celý deň pozerali horory či vstávali ráno o 4:20, čo spôsobovalo, že „hráči“ boli unavení a náchylnejší k tomu, aby sa hre podvolili. Ďalšie úrovne hry vyzývali k sebapoškodzovaniu, napríklad k vyrezávaniu rôznych symbolov na ruku.

Dve ruské kamarátky, 15-ročná Yulia Konstantinova a 16-ročná Veronika Volkova sú údajnými obeťami hry, ktoré pod jej tlakom spáchali samovraždu. Yulia nechala na sociálnej sieti jednoduchý oznam : „Koniec“ a obrázok Modrej veľryby. Jej kamarátka Veronika zase napísala „Nemá to zmysel… Končím“. 

The Siberian Times

Strašné je ale samotné vyjadrenie tvorcu hry, Philippa Budeikina, ktorý tvrdí, že obete hry sú biologickým odpadom a že jeho konanie je očista spoločnosti. Z rozhovoru s ním vyberáme obzvlášť silné pasáže:

„Áno, urobil som to. Nebojte sa, budete tomu rozumieť. Umierali šťastné. Bol som pre ne to, čo nemali v reálnom živote: Teplo, porozumenie, prepojenie. 

„Bolo ich asi 17. Niektoré spáchali samovraždu, ale bez môjho priameho vplyvu. Mnohí z nich boli jednoducho biologickým odpadom. Tí nepredstavovali žiadnu hodnotu pre spoločnosť“. 

„Začalo to v roku 2013, keď som vytvoril F57 komunitu. Premýšľal som o tomto nápade asi 5 rokov, kým som ho realizoval. Bolo nutné rozlíšiť normálnych ľudí od biologického odpadu. „

The Siberian Times

Budeikin dostával údajne desiatky zamilovaných listov od jeho nasledovníčok. Všetky boli od mladých a ľahko ovplyvniteľných či zraniteľných dievčat.

Anton Breido vyšetrovateľ prípadu povedal: „Phillipp a jeho pobočníci lákali deti cez sociálnu sieť VK pomocou strašidelných videí. Následne zisťovali, ktoré z nich by boli najviac ovplyvniteľné.“ 

Phillipp Budeikin je momentálne vo väzbe a čaká na proces. Hra sa však ďalej šíri aj bez neho, a tak môže stále predstavovať nebezpečnú potenciálnu hrozbu, najmä pre mladých a ľahko ovplyvniteľných tínedžérov.

zdroj: babskeveci.sk (mmm), unilad.co.uk

Najnovšie články