Čo sa deje s placentou po pôrode? Toto je niečo, čo držia lekári v tajnosti!

Lucia Mužlová

Mnohé ženy, najmä prvorodičky, majú z pôrodu tak trochu obavy, čo nie je zákonite hanba alebo niečo zlé. Je to prirodzené. Chodia pravidelne na kontroly, vyberú si lekára, miesto, kde chcú rodiť a dokonca si dnes už môžu vybrať akým štýlom chcú rodiť. Ak už máte pôrod dávno za sebou, určite viete, že po klasickom pôrode musí žena ešte „odrodiť“ aj placentu. Čo sa s ňou však následne stane?

pixabay.com

Mnoho žien sa svojim podpisom zaväzuje, že ich placenta bude ďalej slúžiť na vedecké účely. Aj vďaka týmto ženám môže výskum v oblasti pôrodníctva stále napredovať. V iných prípadoch v nemocnici placentu najskôr pošlú na mnoho testov, jedným z nich je aj histologické vyšetrenie a následne putuje do zdravotníckeho biologického odpadu. V každej krajine sú však iné zákony.

V niektorých krajinách môže byť placenta speňažená a mnoho spoločností, ktoré sa venujú výrobe drahých medicínskych a kozmetických prípravkov ju vo výrobných procesoch využíva. Aj to je dôvod, prečo sa v niektorých nemocniciach hneď po pôrode prestriháva pupočná šnúra. Zachová sa tak akási „čerstvosť“ placenty.

pixabay.com

V okamihu narodenia dýcha dieťa dvojako. Kyslík prijíma cez pupočnú šnúru a začína dýchať aj pľúcami. Keď sa šnúra prestrihne, dýcha už len pľúcami. Aby sme to však uviedli na pravú mieru, aj keď by sa pupočná šnúra neprestrihla hneď, dieťa začne postupne dýchať pľúcami samé. Toto je klasický postup, ktorý ste možno zažili aj vy.

Kedy je však ten správny čas na prestrihnutie pupočnej šnúry? V niektorých prípadoch je to krátko po pôrode, v iných dokonca ostáva spojená s bábätkom cez pupočnú šnúru aj niekoľko dní. Takémuto pôrodu sa hovorí lotosový kvet. To je typ pôrodu, kedy sa placenta necháva samovoľne odpadnúť. Dôvod by mali byť živiny, ktoré obsahuje.

pixabay.com

Tu vzniká otázka, či je vhodné prestrihnúť pupočnú šnúru hneď po pôrode, alebo ju prestrihnúť po pár minútach, aby dieťa neprišlo o tzv. placentovú krv, ktorá je sama o sebe zdrojom imunity. Niektoré mamičky tvrdia, že vďaka tomu, že si nenechali prestrihnúť pupočníkovú šnúru hneď ich dieťa nepozná lieky ako antibiotiká. Takéto posúdenie by sme však nechali na každej z vás, prípadne na radách lekára.

pixabay.com

Niektoré mamičky sa vopred so svojimi gynekológmi dohodnú, že si placentu ponechajú. Prečo tomu tak je, to už vie každá mamička, ktorá takto koná. Dôvody sú rôzne. V niektorých krajinách placentu dokonca uctievajú. Sú kultúry, ktoré vnímajú zrodenie nového života odlišne. Napríklad v Nigérii alebo na Havaji placentu po pôrode pochovávajú do zeme. U nás je placenta považovaná za biologický odpad, no ak chcete, môžete si ju vziať domov. Je však potrebné dohodnúť sa s pôrodníkom, ktorý vás oboznámi o preprave, skladovaní a hygienických predpisoch.

Spomeniete si ešte na svoj pôrod? Viete, čo sa po pôrode stalo s vašou placentou? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 8 dôležitých faktov o klitorise, ktoré dokonca nepoznajú ani niektoré ženy. Bod číslo 6 ma šokoval najviac!

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články