Nečudujte sa, že platíte za elektrinu tak veľa, keď robíte v domácnosti tieto veci

Sponzorovaný obsah

foto: Pexels

Šetrením elektrickej energie v domácnosti môžeme ročne ušetriť stovky eur. Napriek tomu však nevenujeme tejto problematike dostatok pozornosti a zbytočne prichádzame o množstvo peňazí. Ak sa však týmto zlozvykom vyhneme, môžeme sa vysokých účtov nadobro zbaviť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Určite sa vám stalo, že ste nechali svietiť svetlo v izbe napriek tomu, že v nej nikto nebol alebo nevypli radiátory, aj keď ste na víkend odišli z domu. Aj týmito maličkosťami, na ktoré tak často zabúdame, však môžeme veľmi jednoducho šetriť energiou a rovnako našimi financiami a životným prostredím.

Dnešná doba je plná moderných technológií a spotrebičov, ktoré na svoj chod využívajú elektrickú energiu. S touto úmerou rastie aj jej množstvo, ktoré domácnosť každoročne spotrebuje. Napriek tomu však ceny energií neklesajú. Preto by sme sa mali zamerať na jej šetrenie. Okrem toho, že nám zostane v peňaženke viac peňazí, budeme zhovievavejší aj k nášmu životnému prostrediu. Všetko počiatočné úsilie sa nám rokmi napokon vráti a preto je dôležité sústrediť sa aj na tieto maličkosti.

Aj nepoužívané spotrebiče míňajú energiu

Keď nie je nutné aby vo vašej izbe svietilo svetlo, tak ho jednoducho zhasnite. Keď odchádzate z domu, stiahnite radiátory na minimum. Ak máte počítač zapnutý napriek tomu, že ho nevyužívate, radšej ho vypnite. To platí aj o všetkých spotrebičoch, ktoré sú zapojené do zásuvky. Aj keď ich totiž práve nepoužívate, oni napriek tomu aj režime stand-by spotrebúvajú energiu. Tento krok je ešte dôležitejší v prípade, keď odchádzate na niekoľko dní preč z domu. Vtedy je totiž naozaj zbytočné, aby tieto elektrické prístroje míňali elektrickú energiu. Pozrime sa na ročné náklady pri celodennej prevádzke spotrebičov v stand-by režime:

  • PC s monitorom a príslušenstvom ročne spotrebuje 394 kWh a zbytočné náklady sa tak vyšplhajú až na 57,23 eur,
  • satelitná súprava má spotrebu pri stand-by režime 326 kWh, čo znamená zbytočné ročné náklady vo výške až 47,36 eur,
  • nepoužívaná kopírka má ročnú spotrebu 155 kWh a zbytočne tak prídeme o 22,47 eur.
Foto: Pixabay

Výber osvetlenia

Svietenie je bežnou súčasťou našich domovov, bez ktorého si snáď už ani nevieme predstaviť naše fungovanie. Preto by sme mu mali venovať zvýšenú pozornosť a vymeniť klasické žiarovky za žiarivky, ktoré sú oproti nim energeticky úspornejšie alebo LED žiarovky, ktoré predstavujú pri šetrení elektrickou energiou najlepšiu alternatívu. Sú síce spomedzi všetkých možností najdrahšie, no okrem najdlhšej životnosti sú aj ekologickým riešením. Vďaka nim možno ušetriť až 80% energie.

  • klasická žiarovka má životnosť tisíc hodín a spotrebu 75 W– odporúča sa ich používať iba pri krátkodobom svietení napríklad v kúpeľni alebo na WC,
  • kompaktné žiarivky majú životnosť 10-tisíc hodín a spotrebu 17 W– ich používaním šetríme značné množstvo energie,
  • LED žiarovky majú extra dlhú životnosť, od 30 do 50-tisíc hodín a oproti iným možnostiam najúspornejšiu spotrebu, iba 8 W.
Foto: Pixabay

Správne zaobchádzanie s chladničkou a mrazničkou

Rozdiel pri spotrebe je najviac citeľný pri chladničkách a mrazničkách, ktoré predstavujú v domácnostiach snáď najväčšieho žrúta energie. Okrem ich dôkladného výberu by sme mali dbať aj na správne zaobchádzanie s nimi. Mali by stáť totiž na rovnom povrchu a v dostatočnej vzdialenosti od spotrebičov, ktoré produkujú teplo, aby sa zbytočne neohrievali. Rovnako je nutné ich pravidelne rozmrazovať. Množstvom nahromadeného ľadu v nich rastie aj samotná spotreba. Navyše nemať dvierka na nich otvorené zbytočne dlho a radšej si vopred rozmyslieť, čo si z nich chceme vziať.

  • s ich vnútornou teplotou to netreba preháňať, pri chladničke stačí teplota 5-8 stupňov a mrazničke približne -18 stupňov,
  • využívať kapacitu mrazničky aspoň na 70%, dôležité je vyberať ich správnu veľkosť, aby sme ju plnohodnotne využili,
  • neukladať do chladničky a mrazničky teplé jedlá ani nezakryté tekuté potraviny, ktorých odparovaním vzniká námraza.

Počiatočná investícia sa nám vráti

Pri výbere elektrických spotrebičov do domácnosti sa vieme veľmi jednoducho riadiť ich označením. Od písmena A, ktoré značí nízku spotrebu, až po písmeno G, ktoré varuje pred vysokou spotrebou energie. Okrem toho je ekologickejšie a v konečnom dôsledku aj finančne výhodnejšie investovať a kúpiť si kvalitnejší výrobok, ktorý po pár rokoch nevypovie svoju funkciu a nebudeme ho musieť vyhodiť. Dokonca sa líši aj spotreba medzi starými a modernými spotrebičmi.

  • nová chladnička s mrazničkou spotrebuje 220 kWh, kým staršia 770 kWh. Ročne tak ušetríte až 71% energie,
  • moderná elektrická rúra má spotrebu 200 kWh, zastaraná až 530 kWh. Z ročnej spotreby môžete ušetriť 62%,
  • ak vymeníte umývačku riadu, z pôvodných 420 kWh vaša spotreba klesne na  220 kWh a ušetríte tak 48% z ročnej spotreby.

Pri výmene starej práčky za modernú môže naša ročná spotreba energie klesnúť až o 60%, s novým a správnym osvetlením o 56% a výmenou obehových čerpadiel môžeme ušetriť neuveriteľných 78% z ročnej spotreby.

Ako na bežné úkony v domácnosti šetrnejšie

  • dno hrncov by malo byť rovné a ich priemer by nemal presahovať veľkosť platničky. Ak ju prekročí čo i len o tri centimetre, spotreba energie vzrastie až o 30%,
  • vypínať elektrický sporák už desať minút pred skončením varenia. Vďaka tomu využijete zvyškové teplo naplno,
  • umývačku riadu alebo práčku používať pri naplnenej kapacite, používať eko programy,
  • vetrať krátko, no o to intenzívnejšie,
  • neprekurovať zbytočne miestnosti. Zníženie teploty iba o jeden stupeň ušetrí až 6% energie.

Šetriť elektrickú energiu možno aj pri varení, ak si vodu najprv predhrejeme v rýchlovarnej kanvici. Na hrniec môžeme dať pokrievku, aby teplo vyprodukované zbytočne neunikalo. Ak si tieto návyky vo svojej domácnosti osvojíme, výsledky sa čoskoro dostavia. Nemali by sme však na to dbať len my, ale k správnym návykom je nutné viesť aj deti už od ich útleho veku.

Foto: Pixabay

Učme šetriť energiu už naše deti

Čím skôr, tým lepšie, deti si potrebujú vybudovať návyk. Pozitívna správa je, že  téma šetrenia energii nemusí to byť nutne zložitá a nudná. Rodičom s tým pomáha napríklad Stredoslovenská energetika (SSE), ktorá sa snaží vysvetľovať rastúcu potrebu šetrenia energiami už najmladšej generácii. Vytvorili deťom parťáka, ktorý im tieto naoko zložité témy vysvetlí hravou formou. Vypínač Šťukes je hlavná postava krátkych edukačných online videí a aj vďaka jednoduchému detskému jazyku a milému vizuálnemu prevedeniu ušetrí rodičom veľa vysvetľovania.

Zvedavý vypínač Šťukes od SSE ich priblíži aj najmenším

sse.sk

Najnovšie články