Toto je 5 najhorších chýb, ktoré robia starí rodičia. Pozrite sa, či sa ich nedopúšťate tiež

Dana Kleinová

Foto: Pexels

„Obchádzanie autority a želaní rodičov je ďalšou oblasťou, kde sa starí rodičia dostávajú do problémov,“ povedal Hansen. Či už ide o darovanie darčekov, alebo o pravidlá domácnosti, „ak majú dospelé deti pocit, že ich rodičovské ‚pravidlá‘ alebo plány sú ignorované alebo podkopávané, môže to preniknúť do iných aspektov vzťahu, vrátane ich dôvery,“ povedala Stilwell.

Ak chcete byť súčasťou života svojich vnúčat, bude to musieť byť za podmienok, s ktorými súhlasíte vy aj ich rodičia.

„Vzájomný rozhovor je vždy najlepší spôsob, ako pochopiť, čo je prijateľné a čo nie,“ povedal Hansen.

Čím pevnejší je váš vzťah a komunikácia s vaším dospelým dieťaťom, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa dostanete do konfliktov v súvislosti so starostlivosťou o vaše vnúčatá.

Foto: Pexels

5. Neriešenie problémov v momente, ako nastanú

Samozrejme, starostlivosť o deti môže byť komplikovaná a často si vyžaduje, aby ste urobili veľa rozhodnutí narýchlo. Je nevyhnutné, že v určitom okamihu urobíte niečo, čo je v rozpore s prianiami rodičov. Dôležité je, ako sa zachováte potom.

„Úprimné ospravedlnenie je skvelým začiatkom,“ povedal Hansen a pokračuje: „Napravenie krivdy voči svojim vnúčatám alebo deťom nie je prejavom slabosti a pre oboch dokazuje, že aj starí rodičia robia chyby a sú len ľudia.“

Tak ako vždy, keď chcete niečo napraviť, aj tu budete chcieť uznať pocity druhej osoby, prevziať zodpovednosť za svoje činy a ponúknuť prísľub – a možno aj plán – ako chybu v budúcnosti nezopakovať. Môžete napríklad povedať: „Nabudúce nastavím časovač, ktorý nám všetkým pripomenie, kedy je čas vypnúť iPad.“

Samozrejme, nikto učený z neba nespadol a očakáva sa, že noví rodičia aj starí rodičia urobia na ceste výchovy nejaké chyby. Potrebujú prax a čas, aby sa do toho dostali a nik vám to nebude vyčítať.

Najnovšie články