Zachránil ma v poslednej chvíli. Vďaka tomuto tipu sa vám do kufra na dovolenku zmestí absolútne všetko

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Balenie a vybaľovanie batožiny je pre mnohých ľudí nočná mora. Často si toho zbalíme veľmi veľa a polovicu vecí nakoniec aj tak nenosíme. Alebo podceníme počasie a akurát tú jednu vec, ktorú by sme potrebovali, nemáme. Ďalším faktorom je aj spôsob, akým sa budeme baliť. Na internete existuje množstvo návodov a najlepšie je, keď si nájdete ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Skontrolujte si podmienky

Ešte predtým, než si začnete svoje veci ukladať na posteľ a premýšľať nad tým, čo si vezmete a čo nie, vám jednoznačne radíme skontrolovať si palubný lístok. Na tom máte všetky potrebné informácie ohľadom váhy a rozmerov vášho kufra. Niekedy sa môže stať, že si môžete zobrať aj viac kusov podanej alebo príručnej batožiny, no väčšinou môžete mať len jeden. Všetky tieto informácie by sa mali nachádzať na cestovnom lístku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kelli Morgenweck (@emtsgrl),

Pri balení je dôležitý systém

Ako sme už spomínali, na internete nájdete naozaj veľké množstvo návodov na to, ako sa zbaliť a ktorý systém balenia je ten najefektívnejší. My by sme radi spomenuli veľmi populárny spôsob, ktorý v súčasnej dobe používa množstvo ľudí hlavne vtedy, keď sa potrebuje zbaliť do malého kufra na viac dní.

Systém 10 na 10

Je to systém 10 na 10. Znamená to, že si zoberiete 10 kúskov oblečenia, ktoré by vám mali vytvoriť 10 outfitov. Môžete si to rôzne prispôsobiť podľa potreby, ale verte tomu, že toto je ten najefektívnejší systém, ktorý môžete použiť a vyhnúť sa tak zbytočnému baleniu vecí, ktoré možno zo svojho kufra ani nevybalíte.

Redukovanie oblečenia

Mnohým ľuďom sa osvedčil systém redukcie oblečenia. To znamená, že si na kôpku poukladáte všetko, čo si chcete zobrať a obsah zmenšíte na polovicu. Áno, je to radikálne a práve preto je to také účinné. Samozrejme, zredukovaním vecí, ktoré si chcete so sebou zobrať myslíme, že si zoberiete o polovicu menej tričiek, šiat, nohavíc a topánok. Napriek tomu, že si myslíte, že to všetko budete nosiť, väčšinou zostanete aj tak verná tomu, v čom sa budete cítiť pohodlne.

Aby sa vám všetko zmestilo

Keď ste už veci zredukovali presne tak, aby ste mali so sebou len to nevyhnutné, je načase, aby ste sa pustili do samotného balenia. Ak ste o tom ešte nepočuli, prezradíme vám najlepšie riešenie na balenie vecí. Je ním rolovanie. Keď si každú jednu vec, ktorú máte zrolujete, všetko sa vám do kufra bez menších problémov zmestí a nebudete musieť na batožine sedieť, kým ju zavriete. Navyše bude vaše oblečenie oveľa menej pokrčené, čo je taktiež veľké plus.

Jedno do druhého

Dobré je aj to, keď kladiete veci jedno do druhého tak, aby vám nevznikol priestor, ktorý nie je využitý. Osvedčí sa vám to napríklad vtedy, keď si so sebou beriete klobúky. Zároveň si ich takto poistíte pred zničením.

Miesto navyše

Pri balení rozhodne myslite aj na miesto navyše. Je len málo z nás, ktorý idú na dovolenku s tým, že si tam nič nekúpia alebo príbuzným neplánujú doniesť žiadny suvenír. Myslite na to, keď do kufra tlačíte posledné tričko predtým, než celkom praskne. Verte tomu, že z dovolenky budete odchádzať s väčším množstvom vecí, ako na ňu beriete. Preto zopakujeme niečo, čo sme už spomínali a teda si so sebou skutočne neberte veľa vecí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kelvin Coby (@kelvin_coby),

Pozor na zabudnuté veci

Cestujúci sú často z letu a z toho, že idú na dovolenku takí vystresovaní, že si na letisku občas aj niečo zabudnú. „Cestujúci si na letisku alebo v lietadle najčastejšie zabúdajú a strácajú vrchné časti odevu, akými sú napríklad bundy, svetre, čiapky, ale tiež okuliare, kľúče, hodinky, doklady totožnosti či suveníry. Medzi často zabúdané predmety patria aj mobily, kamery, fotoaparáty či notebooky. Cestujúci si však na bratislavskom letisku zabudli už aj elektronickú cigaretu, slnečník, plážovú podložku či kočík,“ povedala hovorkyňa Letiska M.R. Štefánika, Veronika Ševčíková.

Čo so zabudnutou batožinou?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že ich na letisku niekto okradol, oveľa častejšie sa stáva, že tam proste danú vec len zabudli. Podľa hovorkyne Veroniky Ševčíkovej sa predmety, ktoré boli nájdené na palube lietadla uchovávajú najskôr na letisku, na oddelení reklamácie batožín. V tomto prípade sa dá robiť niekoľko vecí.

  • Kontaktovať oddelenie reklamácií (na letisku BTS na čísle 02/3303 3389 alebo e-mailom
    na [email protected]) a opýtať sa na daný predmet.
  • Kontaktovať leteckú spoločnosť, ktorou človek letel.

„Ak si nikto po dobe určenej dopravcom daný predmet nevyzdvihne (spravidla do cca 6 mesiacov), stratené predmety sa odovzdávajú naspäť dopravcovi, teda leteckej spoločnosti, na centrálne reklamačné oddelenie. Stáva sa však, že si cestujúci zabudne vyzdvihnúť po prílete z batožinového pásu aj celý kufor, ten sa potom uchováva 5 dní na oddelení reklamácií letiska a ak si ho pasažier do tej doby nevyzdvihne na letisku, zasiela sa späť leteckej spoločnosti na centrálne reklamačné oddelenie,“ povedala.

V prípade, že si cestujúci zabudne predmet v priestoroch letiska, taktiež sa uchováva na reklamačnom oddelení letiska minimálne jeden rok a cestujúci môže kontaktovať oddelenie reklamácií. „Dané predmety si môže po preukázaní sa dokladom totožnosti a presnom opise predmetu následne vyzdvihnúť,“ dodáva hovorkyňa.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rachael Hallum (@rachaelhallum),

Keď ide o batožinu, mnohí ľudia zabúdajú na to, že by mali dbať na zvýšenú opatrnosť. Mali by ste sa zamerať na to, aby ste ju mali vždy na očiach a vždy si skontrolovať, či so sebou máte všetko. Dobré je, keď sa poistíte minimálne štítkom s vašimi osobnými údajmi.

Najnovšie články