Babička ostala v slzách. V sekunde prišla o viac ako 400-tisíc eur, naletela podvodníkom

Dana Kleinová

Foto: Image by Freepik

Janina dcéra Sarah povedala, že sa cítila hrozne, keď počula, čo sa stalo jej mame. Jane sa však nevzdávala a kontaktovala banky ANZ a NAB, aby zistila, či sa dá niečo urobiť, ale, bohužiaľ, nedostala dobré správy.

Zistila, že je pravdepodobné, že nebude schopná získať veľa peňazí naspäť, a hoci ANZ neskôr súhlasila so zaplatením 522 libier, čo je v prepočte približne 600 eur, povedala, že to za daných okolností veľmi nepomohlo. Jane povedala, že sa cíti absolútne zničená tým, čo sa stalo, a od svojej banky očakáva viac podpory.

„Kedysi som mala maximálnu dôveru v bankový systém,“ povedala a dodala: „Ale moje peniaze by boli pod matracom vo väčšom bezpečí.“

Foto: pixabay.com

Nový zákon

V Spojenom kráľovstve sa zavádza nový zákon, podľa ktorého budú banky povinné uhradiť peniaze obetiam podvodov, ktoré boli oklamané a previedli im peniaze.

Chris Hemsley, výkonný riaditeľ Úradu pre reguláciu platobných systémov (PSR), začiatkom tohto roka, keď bol nový zákon oznámený, povedal: „Po zavedení našich zmien nastane výrazný posun oproti súčasnému stavu a všetci v celom platobnom ekosystéme budú mať dôvod konať tak, aby k podvodom vôbec nedochádzalo.“

„To znamená, že každý, kto vykonáva platby, tak môže robiť s oveľa väčšou dôverou, pretože vie, že bude lepšie chránený pred podvodníkmi,“ dodal riaditeľ.

Zákon má vstúpiť do platnosti budúci rok a už teraz inšpiruje ďalšie krajiny, aby ho potenciálne nasledovali.

Minister pre finančné služby Stephen Jones ďalej uviedol, že Austrália možno zavedie podobné zákony, a pre rozhlasovú stanicu ABC Radio Brisbane povedal: „Určite zdvihneme latku a určite zabezpečíme, aby banky niesli oveľa väčšiu zodpovednosť.“

Najnovšie články