Žijeme vo svete, kedy nie je absolútne problém zistiť si o človeku informácie, ktoré sám o sebe zdieľa na sociálnych sieťach. Stačí zadať meno do vyhľadávača a dozviete sa vek, zamestnanie, záľuby a dokonca aj informácie o tom, kde dotyčný býva, najčastejšie sa zdržuje a aké produkty nakupuje.
Poznáte jeho obľúbené knihy, filmy, viete zistiť kde bol na dovolenke alebo kam sa chystá. Keď sa nad tým na chvíľu zamyslíte, nie je to trochu desivé? Paradox je, že ľudia na internete majú pocit anonymity a radi sa zapájajú do rôznych vyostrených diskusií s pocitom, že veď je to na internete, nikto ma nepozná. Opak je však pravdou. Poznajú vás, dokonca vaše deti alebo príbuzných, pokiaľ toto všetko zdieľate verejne.
Ak chcete opätovne získať aspoň ako také súkromie, máte dve možnosti. Prvou je nezdieľať na sociálnych sieťach nič zo svojho súkromia, druhou možnosťou je nastaviť si profil ako súkromný a taktiež si nastaviť to, kto všetko ho môže navštíviť a vidieť. Okrem toho, čo sami napíšeme alebo zazdieľame o nás veľa vypovedajú aj fotografie, ktoré uverejňujeme. Ak sa nájdete aspoň v jednom z týchto príkladov, zrejme nebudete človek so zdravým sebavedomím. Fotografie totiž o vás povedia viac, ako si myslíte.
Príliš veľa fotografií, kde ste len vy
Pojem selfie sa už udomácnil aj u nás a preto ho nemusíme bližšie ozrejmovať. Ak si často selfie vyhotovujete, uvažujete nad najlepším uhlom a tiež používate filtre, pravdepodobne pochybujete o svojej príťažlivosti. Neverili by ste, koľko je takých profilov, ktoré sú plné selfie fotografií z každého miesta, kde daná osoba bola. Ľudia, ktorí o sebe pochybujú majú na svojich profiloch najviac týchto fotografií. Samozrejme, väčšinou sú všetky upravené. Možno ste nevedeli, no časté publikovanie selfie na sociálne siete je považované za druh duševnej choroby.
Máte ten najlepší a najšťastnejší vzťah
Máte v priateľoch osobu, ktorá má potrebu neustále zverejňovať fotografie, na ktorých je so svojím partnerom a sú neskutočne šťastní? Veľa cestujú, stále sa smejú, sú zamilovaní už celé roky a jednoducho, je to ideálny a ten najšťastnejší pár na svete? Vedzte, že reálny vzťah nie je taký ľahký a vždy ružový. Tieto fotografie len vytvárajú ilúziu nonstop šťastného vzťahu, ktorá vás vždy bude nútiť zamýšľať sa nad tým svojim. Prečo my s manželom nie sme takí šťastní? Prečo sa nedržíme stále za ruky a prečo nemáme také pekné fotky? To všetko sú otázky, ktoré nám skôr či neskôr napadnú. Pravdou však je, že tieto „dokonalé“ páry si nie sú isté svojim vzťahom, preto majú potrebu o tom neustále niekoho presviedčať.
Fotografie z telocvične
Áno, už aj človek žijúci na opačnej strane zemegule vie, že sa vám podarilo konečne schudnúť tých 5 kilogramov. Fotografie z fitka môžu byť mimoriadne otravné, pokiaľ nehovoríte už naozaj o ničom inom. Títo ľudia majú väčšinou skryté komplexy, o ktorých možno ani sami nevedia. Samozrejme, vaša drina si zaslúži všetku úctu, no aj psychológovia hovoria, že ak máte na svojom profile veľa fotografií, na ktorých je vaše vyšportované telo alebo fitness centrum a selfie v zrkadle, vaše sebavedomie je naozaj nízke. Samozrejme v tom prípade, že vás práca fitness trénera neživí.
Luxusné darčeky a dovolenky
Kauzy typu, kedy influencerka odfotila nákupnú tašku drahej kabelky snáď už na všetky svoje fotografie, to nie je nič nové a dnes už ani nič zvláštne. Nezabúdajte, že väčšinou ide naozaj len o to, čo vám daní ľudia ukázať chcú. Aký je asi charakter človeka, ktorý neustále musí všetkým zdôrazňovať, že má veľa peňazí a hlavne má potrebu ukazovať, čo všetko si už kúpil? Týmto spôsobom si instantne zvyšuje sebavedomie, no všetko je len dočasné. Práve nedostatok sebavedomia a nízka sebaúcta ho nútia neustále míňať na drahé veci. Dnes už nie je človek, ktorý by denno denne nezápasil s neistotou.
Fotografie, kde vám nieje vidieť tvár
Tu ľudí môžeme zaradiť do dvoch kategórií. Buď sú to takí, ktorí sú plachí a na každej fotografii sa snažia rukami alebo niečím iným prekryť svoju tvár. Môžu mať nízke sebavedomie a jednoducho sa hanbia ukázať celú svoju tvár. Potom sú tu tí, ktorí účelovo prekrývajú svoju tvár aj tvár svojho dieťaťa, fotia sa neustále z profilu alebo dokonca zozadu, aby ste ich tvár nevideli. Tak či onak, aj tieto fotografie vedia byť otravné.
Cenu za najotravnejšie fotografie vyhráva…
Sú to práve ľudia, ktorí bez sociálnych sietí nedokážu žiť. Musia byť nonstop online, plánujú si uverejňovanie svojich príspevkov a jednoducho idú v online režime 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Môžete si byť istí, že z ich života vám neujde naozaj nič, pretože vám povedia naozaj o všetkom. Nevýhoda je, že o ľuďoch, ktorí zverejňujú všetko, sa naozaj aj všetko dozviete. V čom je riziko? Keď si vezmete obyčajný pracovný pohovor, na ktorý sa chystáte. Môžete si byť istí, že človek na druhej strane už o vás všetko vie, preto ak budete tvrdiť, že sociálne siete nemáte, nevyužívate, hneď bude vedieť, že klamete.
Nezabúdajte, že život na sociálnych sieťach nie je vždy bezpečný. Najmä ak sa jedná o podvodníkov alebo predárotov, ktorí to vždy vedia zneužiť. Ak ste na sociálnych sieťach a svojich príspevkoch a fotografiách závislí, určite to neznačí nič dobré. Práve naopak, psychológovia by vám potvrdili závislosť v niektorom zo štádií a taktiež by vám oznámili zrejme zlú správu. Vaše sebavedomie musí byť naozaj nízke. A na záver už len jedna rada. Nesledujte nič, čo nie je reálne. Zbytočne z toho máte zlú náladu a môže to u vás prebudiť jednu z najhorších vlastností a tou je ľudská závisť.
Nahlásiť chybu v článku