Správa, ktorá nikoho nepoteší. Analytici sa vyjadrili jednoznačne, začína sa na Slovensku tretia vlna?

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Pred koncom školského roka sa väčšina z nás teší na letné dni a školopovinné deti aj na prázdniny. Analytici však zverejnili správu, ktorá nikoho nepoteší.

Analytici z Dát bez pátosu zverejnili na svojom Facebooku tri dôležité správy, ktoré sa týkajú našej krajiny. Najprv uviedli, že máme na Slovensku 2 milióny zaočkovaných ľudí a 1,5 milióna ľudí má už za sebou obe dávky. Posledná správa však jednoznačne nie je pozitívna a Slovákom tak zobrala sen o dokonalom lete.

„Zlomili sme krivku nových prípadov a stúpame. Vitajte v III. vlne,“ uviedli. Príspevok neskôr zmazali, pravdepodobne kvôli nedostatku informácií a tiež jednoznačnému tvrdeniu, že na Slovensku máme tretiu vlnu. Nedávno však svoje slová doplnili o ďalšie čísla, ktoré ľudí jednoznačne nepotešia. Vynechali jednoznačné tvrdenie o tretej vlne, no napriek tomu ľudí ich slová vystrašili.

FOTO TASR – Milan Kapusta

„Varujeme Slovensko pred dvoma vecami, lebo tento vírus nie je záležitosťou epidemiológov a virológov a lekárov. Je to multidisciplinárna záležitosť a je potrebná diskusia mnohých vedných odborov. Nás možno kľudne vynechať, ideme si dať pokoj a pohov aj tak. Ale, tie dve veci:

Varovanie pre Slovákov

1) PANDEMICKÍ JASTRABI
Tak politici, ako aj vedenie boja s pandémiou sleduje čísla infikovaných. Tie sú od UK, Portugalsko, už aj Španielsko a Írsko, o Rusku nehovoriac vysoké. Ekvivalent stoviek, respektívne tisíc denne. Na Slovensku do 5 týždňov. Ale to nie je JEDINÉ, čo treba a už vôbec nie, čo je DÔLEŽITÉ sledovať.
Rovnako budú sledovať rast parametra „nové prípady“ a ten bude taký vysoký ako ešte nebol nikdy. Namiesto 1,04 bude 1,40. Je to dôležité sledovať, ale s ohľadom na ohniská a v ohniskách. Žiadne priemery za okresy a za Slovensko nebudú dávať zmysel.

Pribúdajú pacienti v nemocniciach?

Veľmi okrajovo sa bude sledovať prítok nových pacientov do nemocníc. Počuli ste niekedy za posledný mesiac to číslo? NIE? Lebo je nízke, nejde z neho strach, je „na pohodu“ a súvisí so zaočkovanosťou a s počtom ľudí, ktorí prekonali kovid.
JE TO NAJDÔLEŽITEJŠÍ A PO OKRESOCH A PODĽA VEKU NA SLEDOVANIE A ANALÝZU jediný parameter. Vo väzbe na ten počet infikovaných. Priemerne by to malo byť u nás niekde v jednociferných hodnotách, asi okolo 5%, lebo málo testujeme a menovateľ bude nízky.

Foto: TASR – Roman Hanc

Nominálne to bude desať, neskôr v desiatkách denne. K tomu treba sledovať priemerný počet dní strávený pacientom v nemocnici. Mal by byť jednociferný a skôr 7 ako 9. Tých 5% a 7 sú hneď 2 dobré správy.
Ale dobré správy vedenie boja s pandémiou moc „nepotrebuje“ a preto aj pán Martin Pavelka hovorí o jesenných lockdownoch. Vitajte v bizarnej krajine zvanej Slovensko!

Čo hovoria na covid automat?

2) COVID AUTOMAT
Tento už v apríli obsolentný nástroj meria rovnako nezmyselne ako pandemickí jastrabi:
– na okresnej úrovni len počty pozitívnych prípadov
– na celoštátnej úrovni: počty infikovaných, rast tohto parametra a pozitivitu PCR testov + (vďaka za to) hospitalizácie
nás dostane postupne na okresnej úrovni v júli do ružovej a neskôr v auguste do červenej (to je výdaj z okienka a šport len 10 pokope)…

ČRIEPKY
1) Prekročili sme 2 milióny podaných prvých dávok, ku koncu júna sa blížime k 40%, čo je významná méta.
2) Obe dávky dostalo viac ako 1,5 milióna ľudí, hlavne starších, zdravotne znevýhodnených, z I. línie, kriticky chorých, s diagnózami, hodne v domovoch dôchodcov a v DSS/ZSS-kách. Do 30 dní bude mať obe dávky 2 mil. ľudí a to je super správa.

FOTO TASR – Milan Kapusta

3) V počte nových prípadov z PCR testov sme sa dostali na 30 denne (minimum) a tento týždeň vďaka testovaniu dovolenkárov (pred letmi) a detí nad 10 rokov (pred sústredeniami a tábormi) asi vyskočíme.
4) Nemáme dostatočné kapacity na očkovanie a s prideleným termínom a v čakárni je 100 tisíc ľudí. Samozrejme, že mohli byť ku dnešku-ku koncu júna zaočkovaní, ale nebudú, lebo nestíhame „regionálne“ v niektorých aj „slabých“ okresoch. To je 2-krát nepríjemné. Ale dobehneme to do 10-14 dní.

Mrzuté by bolo, ak by EPITEAM – Ústredný krízový štáb nepochválil dosiahnuté méty v očkovaní a venoval sa len-a-len rastu počtu nových prípadov a „zlomenej“ krivke. Aj na základe priloženého článku je jasné a isté, že máme „vystrašený Epiteam“. Kiež by (sme) mali aspoň štipku toho Boris Johnson-ovského z Veľkej Británie.“

Dnes na Slovensku zasadá krízový štáb, ktorý bude rokovať o súčasnej epidemiologickej situácii na Slovensku, ale aj o kontrole na hraniciach.

Najnovšie články