12 chýb, ktorých sa dopúšťame pri starostlivosti o naše vlasy. Tip č.5 mi pomohol najviac

Banana

Najmä my ženy si potrpíme na zdravo vyzerajúce vlasy. Lesklá, hustá a dlhá hriva je snom takmer každej z nás, no nie vždy sa k takémuto výsledku dopracujeme. Problémom sú viaceré chyby, ktorých sa dopúšťame počas starostlivosti o naše vlasy. Vyvarujte sa im a rozdiel v kvalite spoznáte už do niekoľkých týždňov.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Je mnoho typov zábalov, masiek a kúr na vlasy, ktoré si môžete spraviť doma alebo pohodlne zakúpiť v obchode. Veľakrát sa ale takýmto spôsobom snažíme zachrániť už dávno zničené vlasy a zábaly naše problémy nevyriešia. Podstatou je „prevencia“ a správna starostlivosť o vlasy. Ako na to a čomu sa, naopak, vyhnúť? Nasledujúce tipy vám budú veľmi nápomocné.

Nečešte mokré vlasy

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi mokrým a suchým vlasom, skúste ich roztrhnúť. Pri mokrom vlase to ide oveľa jednoduchšie, a práve preto by ste si vlasy nemali česať skôr, ako stihnú trochu preschnúť. Dochádza k ich štiepeniu, lámaniu a poškodenie je oveľa väčšie.

Nechajte farbenie na odborníka

pixabay.com

Samozrejme je farbenie vlasov v salónoch oveľa nákladnejšie a často aj časovo nevyhovujúce, no urobiť si to po svojom na vlastnú päsť sa nemusí vždy vyplatiť. V kaderníckych salónoch je o vaše vlasy postarané, využíva sa tu profesionálna vlasová kozmetika a šetrnejšie postupy i farby. Oprava zle podomácky zafarbených vlasov vás nakoniec môže stáť viac ako samotné farbenie u kaderníka.

Strihajte sa častejšie

pixabay.com

Ak si chcete nechať narásť dlhú hrivu, nechajte si vlasy podstrihnúť aspoň raz za 3 mesiace. Ak sa budete strihaniu vyhýbať, končeky vlasov nebudú vôbec vyzerať pekne a vlasy sa vám na koncoch budú deliť do úzkych pásov. Nejde len o vizuálnu stránku. Takéto končeky sú skutočne suché, štiepia sa a lámu. Ak ich ostriháte častejšie, vlasy vám nezačnú rásť ako huby po daždi, no vyhnete sa neustálemu skracovaniu vlasov vplyvom ich lámania na koncoch.

Neumývajte si vlasy príliš často

Ak si vlasy umývate príliš často, odstraňujete z nich prirodzený maz, ktorý sa vytvára v pokožke hlavy. Telo ho produkuje automaticky a čím častejšie sa ho zbavujete, tým častejšie sa bude snažiť vytvárať nový. Pokúste sa zredukovať umývanie vlasov na dvakrát do týždňa, ak máte reálny problém s príliš mastnými vlasmi, robte tak maximálne tri-krát.

Vlasy neumývajte horúcou vodou

pixabay.com

Podobná podstata problému ako v predchádzajúcom bode. Zo skúsenosti s umývaním riadov viete, že mastné taniere umyjete najrýchlejšie s čo najhorúcejšou vodou. Aj mazu na pokožke hlavy a povrchu vlasov sa rýchlo zbavíte horúcou vodou, tá však pokožku a vlasy vysúša až príliš a vlasy následne strácajú lesk. Umývajte si ich vlažnou alebo mierne teplou vodou, na záver ich ideálne rýchlo opláchnite v chladnejšej vode. Vlasy budú vyzerať oveľa zdravšie a budú lesklejšie. Navyše im neubližujete vysokou teplotou.

Hrebene a kefy majte stále čisté

pixabay.com

Nástroje na česanie vlasov pravidelne umývajte teplou vodou a mydlom. Čiastočky odumretej kože, maz z vlasov alebo zvyšky tužidla či laku na vlasy nie sú vhodnými kandidátmi na starostlivosť o vaše vlasy. Navyše sa v takomto prostredí množia baktérie a kefa plná vlasov vyzerá už len na prvý pohľad nechutne.

Vlasy si rozčesávajte v správnom smere

Aby ste svojej hrive uškodili čo najmenej, nečešte si vlasy od korienkov smerom ku končekom. Najviac zauzlené vlasy sú totiž na konci, preto by ste sa mali v prvom rade „vysporiadať“ s nimi a následne pokračovať smerom nahor. Česanie tak bude šetrnejšie a na hrebeni či kefe vám ostane menej vlasov.

Obmedzte využívanie fénu a žehličky

pixabay.com

Azda každá z nás vie, že horúci vzduch a vysoká teplota v spojení s vlasmi nerobí príliš dobrotu. Je samozrejmé, že občas sa tomu nevyhneme, a ak si chceme vytvarovať perfektný účes na oslavu alebo párty, siahneme po féne alebo žehličke na vlasy. V takom prípade však použite ochrannú kozmetiku na vlasy, ktorej v obchode nájdete habadej. Chráni vlasy pred vysúšaním, nadmernou stratou vlhkosti a je účinnou ochranou aj pred vysokou teplotou.

Používajte šampón i kondicionér

Šampón vaše vlasy dôkladne umyje a kondicionér im dodá potrebnú vlhkosť a následne sa s vlasmi lepšie pracuje. Jeden bez druhého nefungujú správne, preto by ste si vlasy nemali umývať len kondicionérom alebo ho používať prvý v poradí. Vlasy si stále umyte šampónom a na záver kondicionérom. Ak máte príliš mastné vlasy, kondicionér nenanášajte na korienky ale len na zvyšok vlasov.

Využívajte správnu vlasovú kozmetiku

pixabay.com

Na trhu dnes nájdete produkty na príliš mastné, suché, lámavé, farbené i namáhané vlasy. Pomocou nich môžete dodať vaším vlasom objem, lesk alebo vaše vlasy budú poddajnejšie. Prečítajte si zakaždým popis produktu a vyberajte si také výrobky, ktoré zodpovedajú kvalite vašich vlasov a vašim potrebám. Nezabúdajte aj na zmenu strihu alebo farby, po ktorej by ste väčšinou mali vymeniť aj vlasovú kozmetiku.

Zmeňte účes

Jedná sa najmä o úpravu vlasov do chvosta alebo vrkoča. V tomto prípade sú vlasy stiahnuté, a ak nosíte vlasy zopnuté vždy rovnako a na rovnakom mieste, doslova vyťahujete vlasy z ich korienkov. Ak si tento účes nemôžete dovoliť zmeniť (napríklad kvôli predpisom v zamestnaní), snažte sa aspoň vymeniť gumičky s kovovými časťami za tie mäkké. Rovnako striedajte výšku chvosta – raz si ho vypnite vysoko, inokedy zase bližšie ku krku.

Pozor na slnko

pixabay.com

V našich končinách sa tento problém vzťahuje len na obdobie leta, no ak sa zvyknete zdržiavať v teplejších krajinách, mali by ste si dávať pozor počas celého roka. Počas silného slnka sa stále natierame opaľovacími krémami, pretože informovanosť o ochoreniach kože spôsobených slnečným žiarením je široká. Zabúdame ale na zásadnú vec – naše vlasy. Na tie vplýva UV žiarenie rovnako a sú vystavované horúcemu vzduchu, žiareniu, prípade slanej alebo chlórovanej vode. Chráňme si pokožku, ale aj vlasy. Preto by ste mali používať ochranné vlasové produkty aj v tomto prípade, aby ste predišli ich vysúšaniu, oslabovaniu a poškodzovaniu.

Pozri aj: 12 spôsobov, ako sa vyhnúť menštruačným bolestiam a prežiť toto obdobie bez stresu a kŕčov. Vďaka tipu č. 8 som sa nielen zbavila bolestí, ale dokonca som i schudla

zdroj: babskeveci.sk (Jana), brightside.me

Najnovšie články