Rovnaký zárobok, rôzna suma dôchodku. Mnohí slovenskí seniori zostali zaskočení, toto ovplyvňuje ich penziu

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Michaela Zdrailová

Môžu mať dvaja seniori rozdielnu výšku dôchodku napriek tomu, že zarábali rovnako? Mnohí slovenskí seniori zostali zaskočení a niet sa čomu čudovať. Ako je to však naozaj a čo všetko sa pri výpočte zohľadňuje?

Ako informuje portál Pravda, najvýraznejší faktor pri výpočte penzie majú dĺžka obdobia dôchodkového poistenia, výška hrubých zárobkov počas pracovného života, či ste boli sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri a získali ste obdobie účasti na starobnom dôchodkovom poistení a či ste získali obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok.

Ako sa počíta nárok na starobný dôchodok?

Nárok na starobný dôchodok je podmienený dovŕšením dôchodkového veku a odpracovaním najmenej 15 rokov. Rolu pritom zohráva aj výška všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom za príslušný kalendárny rok.

Vzorec na výpočet

„Na výpočet penzie používa Sociálna poisťovňa vzorec, v ktorom vynásobí váš priemerný osobný mzdový bod, súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnu dôchodkovú hodnotu (ADH) ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku. Vypočítať výšku penzie sa teda nedá bez aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Pri výpočte penzie je jednou z troch dôležitých veličín a používa sa platná v roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Určuje ju každý rok rezort práce,“ informuje portál.

Čo je osobný mzdový bod?

Najnovšie články