AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo opäť len 8 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , TASR

Foto: TASR/AP

Na Slovensku pribudlo 8 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1429 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1421 pozitívnych a 99864 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 4742 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 762 pacientov, dnes pribudlo ďalších 21 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 25 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Dnes otvorili mnohé obchody a služby

Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa od stredy spúšťajú naraz fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok. Môže tak fungovať krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, autoškoly.

Uskutočňovať sa môžu bohoslužby a svadby. Otvoriť môžu tiež obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, a to aj v menších nákupných centrách do 35 prevádzok, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Konkrétne podmienky stanovuje opatrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

FOTO TASR – Martin Baumann

Z tzv. druhej fázy umožňuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná. Otvoriť sa tiež môžu kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá. Prístupné budú aj vonkajšie turistické atrakcie.

Taxislužby môžu zabezpečovať už aj prepravu osôb. Vodič musí byť v takom prípade vhodným spôsobom oddelený od zadných sedadiel, kde prepravuje maximálne dvoch zákazníkov bez klimatizácie. Po každom zákazníkovi musí taxikár dezinfikovať auto a dodržať prestávku minimálne 15 minút.

Foto: TASR/AP

V rámci tretej fázy sa otvárajú prevádzky obchodov a služieb bez obmedzenia plochy, a to aj v malých nákupných centrách do 35 prevádzok. Dodržiavať musia prísne hygienické pravidlá, s prekrytím dýchacích ciest, dezinfekciou rúk aj priestorov, pri dodržiavaní podmienky 25 štvorcových metrov (m2) na zákazníka aj dvojmetrových odstupov.

Vo verejnom stravovaní sú povolené vonkajšie terasy. Okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi. Ich otváracie hodiny, mimo donáškovej služby, môžu byť len od 6. do 20. hodiny.

Vedci objavili protilátku, ktorá dokáže neutralizovať nový koronavírus

Vedci v Holandsku v rámci laboratórnych testov identifikovali protilátku, ktorá môže zabrániť novému koronavírusu, aby infikoval zdravé bunky. Podľa vedcov by to mohlo pomôcť pri vývoji liečby ochorenia COVID-19, uviedla agentúra AFP.

Podľa štúdie uverejnenej v pondelok v časopise Nature Communications, sa protilátke podarilo neutralizovať nový koronavírus. Výskum sa zameriaval na protilátky vyvinuté na boj proti chorobe SARS v rokoch 2002-04, ktorú tiež spôsoboval koronavírus. Vedci identifikovali jednu protilátku, ktorá bola účinná aj proti súčasnému vírusu, SARS-CoV-2.

Foto: TASR/AP

Vedci z Utrechtskej univerzity, Erasmus Medical Center a globálnej biofarmaceutickej spoločnosti Harbor BioMed (HBM) to označili za „prvý krok k vývoju plne ľudskej protilátky na liečenie alebo prevenciu“ COVID-19.

Odborníci však varujú, že kým bude jasné, či je táto protilátka účinná, je treba vykonať ešte veľa práce. „To, že sme našli protilátku, ktorá neutralizuje vírus v Petriho miske v laboratóriu, ešte neznamená, že môžeme očakávať rovnakú reakciu aj u pacientov,“ upozornil lekár James Gill z Warwick Medical School. Objav však považuje za „veľmi sľubný“.

Na Madagaskare liečia nový koornavírus bylinným čajom

Nigerská vláda v utorok dostala z Madagaskaru zásielku bylinného čaju, ktorú madagaskarský prezident Andry Rajoelina považuje za účinný prostriedok v boji proti novému koronavírusu. Uviedla to agentúra AFP.

Nápoj obsahuje okrem iných bylín najmä prírodný extrakt artemisinín z rastliny Palina ročná (Artemisia annua) s preukázanou účinnosťou pri liečbe malárie. Rajoelina dúfa, že liečivý nápoj distribuuje do celej západnej Afriky, ako ďalších regiónov.

Foto: TASR/AP

Podľa Madagaskarčanov nápoj lieči pacientov s ochorením COVID-19 do 10 dní. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však upozornila, že účinky bylinného čaju neboli testované a neexistujú žiadne publikované vedecké štúdie o jeho účinnosti.

Zásielka obsahuje vrecúška pre 900 ľudí – 300 pre chorých a 600 pre ostatných v rámci preventívnych opatrení. Podobnú zásielku od Madagaskaru dostali aj Guinea-Bissau a Rovníková Guinea.

Podľa najnovších údajov je v Nigeri, jednej z najchudobnejších krajín na svete, evidovaných 755 prípadov nového koronavírusu a 37 úmrtí. Medzi obeťami je aj minister práce Mohamed Ben Omar. Niger v snahe zastaviť šírenie nákazy nariadil stav zdravotnej pohotovosti, zatvoril svoje hranice, školy, zakázal bohoslužby a izoloval hlavné mesto Niamey od zvyšku krajiny.

Najnovšie články