Aký materiál je najlepší, ak vyrábate rúško doma? Vedci prišli s jasnou odpoveďou

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Keď pandémia vypukla, mnohí ľudia premýšľali nad tým, ako sa dostať k rúšku. Vtedy začali mnohí ľudia rúška vyrábať a šiť. Napriek tomu sa vo veľkom špekuluje o tom, aký materiál je pre rúška ten najlepší.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál ScienceAlert informoval o tom, že vedci prišli na to, čo sú tie najlepšie faktory pre kvalitné rúško. Práve to je dôležitou súčasťou stratégie na zastavenie šírenia koronavírusu. Mnohí ľudia už nezohnali klasické chirurgické rúška a práve preto sa ich snažia nahradiť alebo si ich vyrobiť. Pri pohľade na všetky látkové masky, viete si predstaviť, ktorý materiál asi funguje najlepšie, aby zabránil vniknutiu baktérií do vášho tela a zároveň aj do tela iného človeka?

Foto: SITA/AP

Vedci testovali materiály

Vedci z z Argonne National Laboratory a University of Chicago v Spojených štátoch zobrali rôzne bežné materiály a testovali ich v laboratóriách, skúmajúc ich mechanické a elektrostatické filtračné vlastnosti. Tím zistil, že viacnásobné vrstvy a miešanie tkanín, pracuje najlepšie pri filtrovaní častíc, ale nesprávne nasadenie rúška môže všetko skôr poškodiť. „Tieto štúdie sme vykonali pre niekoľko bežných tkanín, vrátane bavlny, hodvábu, flanelu a rôznych syntetických materiálov a ich kombinácií,“ vysvetľujú vedci.

Ktorý textil je najlepší?

„Celkovo sme zistili, že kombinácie rôznych bežne dostupných textílií používaných v rúškach môžu potenciálne poskytovať významnú ochranu pred prenosom častíc,“ dodali. Tím vytvoril experimentálne usporiadanie, použili komoru na miešanie aerosólov na ich vzorkovanie vo vzduchu. Potom nechali čiastočky prejsť cez každú jednu z testovaných textílií. Testovaním zistili, že hybridné látky a ich vrstenie, boli schopné filtrovať drvivú väčšinu častíc.

Foto TASR – Martin Baumann

Rúško musíte nosiť správne

Medzi hybridné látky patrí bavlna-hodváb, bavlna-šifón a bavlna-flanel. Tieto látky boli pri filtrácií veľmi účinné. Podľa vedcov je predpoklad, že je za tým zvýšený výkon v tejto kombinácií. Práve s tkaninami, ako je bavlna, funguje množstvo vlákien najlepšie. Čím menšie sú pri tom otvory, tým menej veľkých častíc môže uniknúť. Všetko je však zbytočné, pokiaľ nenosíte masku správne.

Foto: pexels

Ako na to?

„Naše štúdie naznačujú, že medzery (spôsobené nesprávnym nasadením rúška), môžu viesť k viac ako 60-percentnému zníženiu účinnosti filtrácie,“ vysvetlili. Práve na to teda musíte myslieť, pokiaľ chcete, aby bolo rúško čo najúčinnejšie. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako správne nosiť rúško.

Je dôležité, aby priľnulo k tvári a nemali sme okolo úst medzery. To zaručí, že bude ochrana úst a nosa fungovať tak, ako má. Svetová zdravotnícka organizácia vydala v tejto súvislosti prehľadne niekoľko rád, spojili sme ich s radami od zdravotníkov.

  • Rúško si vždy zakladajte čerstvo umytými rukami. Návod, ako si dôkladne umyť ruky nájdete TU.
  • Dbajte na to, aby vám rúško dobre sedelo na tvári. Vyvarujte sa medzerám.
  • Rúška sa nedotýkajte, pokiaľ ste si ho už raz založili.
  • Keď si dáte rúško dole, je potrebné si opäť dôkladne umyť ruky. Rúška sa pri skladaní dotýkame len na gumičkách, nie na textílii. Po tom, ako si rúško zložíme, opäť si umyjeme ruky.
Foto: ŽupaBA VUCBA / CC BY
  • Ak už máme rúško na tvári a sme stále vonku, neskladáme si ho, nedotýkame sa ho. Ani v prípade, že sa rozprávame, alebo sa ideme najesť mimo domov. Vtedy je potrebné si ho zložiť a ak si budeme opäť rúško zakladať, buď musí byť vydezinfikované, alebo si založíme nové.
  • Ak si skladáte jednorazové rúško, putuje do koša. Pokiaľ si skladáte šatku alebo doma ušité látkové rúško, je potrebné ho vyvariť alebo oprať pri 60-90 stupňoch. Následne ho prežehlíme a môžeme ešte vydezinfikovať napr. peroxidom vodíka alebo koloidným striebrom.

Najnovšie články