Bolí vás zub a potrebujete ísť k zubárovi? Takto to aktuálne vyzerá v ambulanciách

Lucia Mužlová , SITA

Foto: TASR/AP

Zrejme každý z nás dúfa, že nebude musieť v týchto dňoch navštíviť zubnú ambulanciu. Ak ste však bolestivý prípad, odporúčame najskôr zatelefonovať svojmu zubnému lekárovi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naša skúsenosť

Pre pár dňami sme zubnú ambulanciu v Banskej Bystrici navštívili aj my. Redaktorka nemala bolestivý zub, ale išlo o fraktúru stoličky, ktorú si zlomila. Napriek tomu, že nešlo o kritický prípad, vyžadovalo si to návštevu a kontrolu. K lekárovi išla klasicky rán, kedy prijíma akútne prípady. Na dverách svietil oznam o zmene otváracích hodín, takže kontrola sa nekonala.

Foto: pxhere

S lekárom sa redaktorka spojila telefonicky, objednal ju hneď na druhý deň. Pred vstupom do ambulancie sa lekár oboznámil so zdravotným stavom pacientky. Tá podpisovala aj čestné prehlásenie, v ktorom uviedla, či bola napríklad v zahraničí a má cestovateľskú anamnézu, prípadne či žije s takouto osobou v jednej domácnosti.

Prísne hygienické pravidlá

Pacientka mala rúško aj ochranné rukavice. Po vstupe do ambulancie jej ruky vydezinfikovali a rúško si mohla dať dole. Zubný lekár jej oznámil, že nemôže robiť absolútne žiadne zákroky okrem trhania zubov. To znamená žiadne vŕtanie ani plombovanie. Ak teda prídete s bolestivým zubom do ambulancie, maximálne vám môžu zub vytrhnúť, prípadne predpísať e-recept s liekmi na tíšenie bolesti.

Fraktúru zubár len vyplnil hmotou a pacientku objednal na neskorší termín, ktorý si ale budú musieť telefonicky potvrdiť, kvôli opatreniam. Je otázne, kedy budú môcť zubári vykonávať všetky zákroky. Lekár bol ale veľmi ústretový, vysvetlil všetky podrobnosti napriek tomu, že nemohol vykonať žiadny zákrok.

Ošetrujú len bolestivé prípady

Počas pandémie nového koronavírusu v zubných ambulanciách ošetrujú len bolestivé prípady. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Poskytuje sa teda neodkladná zdravotná starostlivosť pre pacientov s negatívnou anamnézou, pričom sa dodržiavajú zvýšené hygienické opatrenia.

Foto TASR – František Iván

Pacienti sa vopred musia telefonicky objednať na vyšetrenie. Zubné ambulancie zároveň pracujú v skrátenom režime od 8:00 do 12:00. U pacienta, ktorý nemá závažné ťažkosti, zubný lekár odporúča iba symptomatickú terapiu, prípadne predpisuje e-recept. Tiež odporúča telefonickú, e-mailovú či SMS konzultáciu v prípade zhoršenia zdravotného stavu.

Ako uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Makovská, výnimku tvoria zubní lekári a zdravotnícki pracovníci vo veku 65 rokov a viac, tehotné zubné lekárky a lekári s ochoreniami. „Títo zubní lekári sú počas ordinačných hodín v telefonickom alebo e-mailovom kontakte so svojimi pacientmi, ktorým poskytujú odborné poradenstvo, ako aj informujú o možnosti zástupu alebo lekárskej služby prvej pomoci podľa spádu,“ uviedla.

Foto: pexels

V každom regióne pracujú lekárske služby prvej pomoci. „Okrem toho poskytujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť v oblasti výkonov maxilofaciálnej chirurgie stomatologické kliniky v univerzitných nemocniciach. Zubní lekári ordinujú na základe odporúčaní Metodického usmernenia hlavného odborníka MZ SR pre odbor zubné lekárstvo pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19,“ dodala Makovská. Situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa bude meniť podľa epidemiologického vývoja výskytu ochorenia.

Najnovšie články