Táto skupina ľudí má na Slovensku najnižší dôchodok. Dostávajú len pár stovák eur, z čoho dokážu vyžiť?

SITA

Foto: Pixabay

Platí to aj pre Slovensko, hoci v užšom meradle ako v Európskej únii. V Únii možno každú desiatu firmu staršieho vlastníka považovať za etablovanú na trhu. Znamená to, že firma platí mzdy, odvody a platby obchodným partnerom nepretržite viac ako 3 a pol roka. Slovensko má nižšiu mieru etablovaných firiem starších vlastníkov, ale rozbeh podnikania je častejší ako v Únii.

Problémom je predaj podnikov. Podľa OECD v krajinách Európskej únie zmení vlastníka približne 450-tisíc malých a stredných podnikov ročne s vplyvom na viac ako dva milióny zamestnancov a na celé odberateľsko-dodávateľské reťazce. Európska komisia odhaduje, že až jedna tretina týchto prevodov končí neúspešne.

Do prevodu podniku vstupujú okrem pôvodného a budúceho vlastníka aj banky, poisťovne, právnici, regulačné či dohliadacie orgány. Zložitým aspektom prevodu je aj ocenenie podniku. Na zložitosť a pomalosť procesov dlhodobo upozorňuje Európska komisia, OECD a ďalšie medzinárodné inštitúcie, ale vlády reagujú pomaly.

V Európe je niekoľko podporných neziskových iniciatív, ktoré fungujú na princípe prepájania predávajúcich s podnikateľmi, ktorí chcú prevziať existujúcu firmu. Do siete sú zapojené aj profesijné asociácie a bankové domy. Tie poskytujú školenia, finančnú podporu a iné služby podnikateľom, z ktorých väčšinu tvoria práve starší ľudia, odchádzajúci na dôchodok.

Najnovšie články