V bratislavských škôlkach rozbehli úžasný projekt. Babičky chodievajú pred spaním čítať deťom rozprávky

Hyriaková Kristína

Foto: Facebook (Bratislavské dobrovoľnícke centrum)

Lásku potrebuje každý z nás, a to bez ohľadu na vek. Už však býva pravidlom, že najviac dostávajú hlavne malé deti. Myslieť by sme však mali aj na starých rodičov, ktorí sa vždy potešia, keď si na nich niekto spomenie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pamätáte si ešte na čas strávený so starými rodičmi? Veľa ľudí si spomína na čas v záhrade či na dedine. Iným utkvelo v pamäti hlavne to, ako im babičky pred spaním čítali či rozprávali rôzne príbehy. Mnohé deti v dnešnej dobe nemajú príležitosť stretávať sa so svojimi starými rodičmi tak často, ako to bolo inokedy. Takúto radosť škôlkárom aj dôchodcom prináša Bratislavské dobrovoľnícke centrum. Deti v materských škôlkach v Bratislave si so sebou budú odnášať aj takéto krásne spomienky.

Najrýchlejšie sa rozrastajúci projekt

Ako je uvedené vo videu, projekt Čítankovo, je najrýchlejšie sa rozrastajúci dobrovoľnícky projekt v Bratislavskom kraji. Seniorky chodia ako dobrovoľníčky čítať deťom rozprávky do materských škôl, a tak sa snažia podporiť deti v čítaní. Ako je uvedené na stránke Dobrovoľníctvo BA, „Čítankovo prináša deťom aj seniorom žijúcim v Bratislave možnosť navzájom sa spoznávať cez príbehy a zdieľať spoločnú radosť z kníh“. Dôležité je, aby si deti vytvorila vzťah k čítaniu a ku knihám, no zároveň vnímali pozitívny vzor dospelých, v tomto prípade teda seniori.

Foto: Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Ako to prebieha?

„Čítania v materských školách sú pravidelné a spravidla sa realizujú najčastejšie 1x týždenne v čase oddychu podľa denného harmonogramu v konkrétnej materskej škole. Približný čas je od 11,00 – 12,00 hod. Práca dobrovoľníka/čky by mala trvať aspoň 6 mesiacov, kvôli pozitívnemu vplyvu vytvorenia vzťahu. Čítanie prebieha aj počas letných prázdnin,“ uvádzajú na stránke. „Hlavnou úlohou dobrovoľníkov je čítanie príbehov a rozprávok deťom, ktorých tému si v dostatočnom časom predstihu dohodnú s triednou pani učiteľkou. Súčasťou čítania môže byť aj neformálny rozhovor či odpovedanie na zvedavé otázky, týkajúce sa prečítaného príbehu.“

Foto: Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Podmienky zapojenia sa do projektu

Do programu sa môže zapojiť senior alebo seniorka, ktorý je z Bratislavy či okolitých miest a obcí, najlepšie však je, ak je z okolia konkrétnej škôlky. Do programu ich vyberajú na základe vyplnených dotazníkov a taktiež aj pracovných pohovorov, súčasťou je aj zaškolenie. Minimálny vek seniora je 60 rokov, okrem toho však musí byť trpezlivý, zodpovedný voči programu aj záväzkom, ktoré z neho vyplývajú, musí mať záujem o prácu s deťmi v predškolskom veku a mladšími a ochotu venovať jednu až tri hodiny svojho času počas týždňa.

Podľa Bratislavského dobrovoľníckeho centra sú ohlasy na projekt výborné. „Ohlasy sú skvelé. Spokojní sú riaditelia, deti aj seniorky, preto chceme v rozširovaní projektu pokračovať.“

Najnovšie články