Veľký prehľad všetkých príspevkov pre seniorov. Pravdepodobne môžete získať väčšinu z nich, a ani o tom neviete

Dana Kleinová

Foto: Pexels / FOTO TASR – Štefan Puškáš

Dobrú správu máme aj pre pracujúcich seniorov. Podľa informácií Sociálnej poisťovne si dôchodca pracujúci na dohodu môže uplatniť úľavu, resp. výnimku z platenia odvodov.

Týka sa to skupín dôchodcov so:

  • starobným dôchodkom,
  • predčasným starobným dôchodkom,
  • invalidným dôchodkom,
  • výsluhovým dôchodkom po dovŕšení dôchodkového veku alebo
  • invalidným výsluhovým dôchodkom.

Tí pritom musia pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti (za dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu o pracovnej činnosti sa považuje aj dôchodca, ktorý má s účinnosťou od 1. januára 2020 uzatvorenú zmluvu o výkone činnosti športového odborníka).

Tento dôchodca si bude môcť uplatniť výnimku, t. j. určiť si jednu dohodu, z ktorej nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie, pokiaľ príjem z tejto dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur. Ak však jeho príjem/priemerný mesačný príjem dôchodcu-dohodára z určenej dohody za kalendárny mesiac túto sumu presiahne, poistné na dôchodkové poistenie platí len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur. Zo všetkých ostatných uzatvorených dohôd tento dôchodca-dohodár platí poistné na dôchodkové poistenie a je povinne dôchodkovo poistený.

Dôchodca-dohodár, ktorý si uplatňuje výnimku, je povinný písomne informovať zamestnávateľa o uplatnení výnimky a takisto aj o skončení uplatňovania tejto výnimky a čestne vyhlásiť, že si výnimku súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci.

Foto: Image by wavebreakmedia_micro on Freepik

Zdravotnícke pomôcky

Ako informovala poisťovňa Dôvera, podobne ako pri liekoch, aj pri zdravotných pomôckach existujú dve skupiny – tie, ktoré sú bez doplatku a také, ktoré musíte doplácať. O tom, či za ne budete platiť, vás pritom informuje samotný lekár už v čase, keď sa vám ich rozhodne predpísať. Dôchodcovia, či už invalidní alebo starobní, sa môžu pri doplatkoch spoľahnúť na svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá im vráti doplatky za pomôcky cez limit spoluúčasti.

Limit spoluúčasti je pritom suma, ktorou sa pacient spolupodieľa na úhrade lieku. Je to ochranná hranica, ktorá má zabezpečiť, aby vybraní pacienti neplatili za lieky priveľa. Do tohto limitu sa pritom započítavajú len tie pomôcky, ktoré sú na lekársky predpis alebo lekársky poukaz (nepatria sem teda tie, ktoré si pacient sám kúpi v lekárni) a sú najlacnejšie na dané ochorenie.

Napríklad, ak vám lekár predpíše vložky do topánok, pri ktorých je doplatok 7 eur, ale zároveň v danej skupine vložiek do topánok majú najlacnejšie z nich doplatok 2 eurá, tak poistenec doplatí za tie, ktoré si vybral, nie 7, ale len 5 eur, keďže sa odrátajú tieto 2 eurá. V prípade, že nemajú lacnejšiu alternatívu, poistenec nedopláca nič.

Zdvíhacie zariadenie

Najnovšie články